עידו עוז מסביר: מה חשוב לדעת לפני שלוקחים משכנתא ראשונה?

ההחלטה החשובה ביותר בחיים היא ללא ספק ההחלטה לגבי רכישה של נכס. מאחר ומחירי הדיור במדינת ישראל עלו באופן דרמטי בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים בוחרים לקחת משכנתא דרך הבנק וזאת מתוך מטרה להשלים את העסקה. עידו עוז, מנכ"ל ומייסד של חברת חכם משכנתאות מסביר כי לפני שלוקחים משכנתא ראשונה, צריך לקחת בחשבון לא מעט אלמנטים אשר משפיעים באופן ישיר על היכולת שלכם לקבל את העסקה הטובה ביותר לאורך הזמן. אם אתם בדיוק מתכננים לגשת לבנק לטובת לקיחה של משכנתא, להלן כל מה שצריך לדעת לפני שמחליטים על עסקה בעלת השפעה אדירה על החיים שלכם ושל בני המשפחה למשך עשרות השנים הקרובות.

משכנתא ראשונה – דגשים חשובים

משכנתא ראשונה זה הנכס הראשון שאתם קונים בפעם ראשונה, כאשר מימון לטובת תשלום יכול להתבצע באמצעות לקיחה של משכנתא דרך הבנק, כאשר גובה המשכנתא הוא עד כ-75% מערך הנכס. אם נדבר במספרים – אם למשל אתם מתכננים לרכוש בית בשווי של כמיליון ₪, תקבלו משכנתא בגובה של כ-750,000 ₪. עידו עוז מחברת חכם משכנתאות מסביר כי אם בעבר נהוג היה לקבוע את המחיר בהתאם להערכת שווי של המוכר, כיום נדרש להגיע לבנק עם הערכת שווי מטעם שמאי, כאשר מדובר באלמנט חשוב מאוד שאותו צריך לקחת בחשבון, לפני שמגיעים לבנק בשביל לקבל את ההלוואה.

עוד פרמטר שצריך להכיר לפני שניגשים לבנק הוא כמובן הנושא של ההחזר החודשי. בנק ישראל קבע כי תשלום בגין החזר המשכנתא יתבצע עד לגובה של בין 30%-40% מההכנסה הפנויה. בעת החלטה לגבי לקיחה של משכנתא צריך לקחת בחשבון את ההכנסה הפנויה שלכם, וזאת מתוך מטרה להבטיח כי יכולת ההחזר תישאר יציבה לאורך זמן, וזאת מבלי להגיע למצב של אי עמידה בתשלום.

 

 

מדוע תכנון משכנתא הוא חיוני?

המעמד של לקיחת משכנתא הוא מעמד מרגש אבל גם מבלבל. חשוב להבין כי תכנון משכנתא הוא חיוני הן מבחינת היכולת להתאים את גובה ההחזר החודשי ליכולת האישית, כאשר ליווי מקצועי הוא חיוני לטובת קבלת החלטות אשר יניבו לכם את היכולת להבטיח כי אתם לוקחים משכנתא בתנאים טובים, בייחוד על רקע ההבנה כי תנאי השוק משתנים  והם משפיעים באופן משמעותי על ציבור נוטלי המשכנתאות, ועל כן עידו עוז ממליץ שלא לוותר על ייעוץ מקצועי החל מהשלבים הראשונים  ועד לחתימה על החוזה. תכנון איכותי מבוסס קודם כל ההון העצמי שלכם לצד עלויות נוספות שאותן צריך לקחת בחשבון, בשביל לחשב את ההוצאות שיניבו את היכולת לקחת משכנתא אשר מותאמת באופן מושלם ליכולת האישית שלכם. כיום ניתן לקבל ליווי מקצועי על ידי מומחים לתחום אשר מלווים אתכם לכל אורך הדרך, לטובת קבלת החלטות נכונה ומבוססת נתונים.

השוואת מחירים – גם בתחום המשכנתאות

בעידן שבו יותר ויותר ישראלים בוחרים לקחת משכנתא ראשונה, אין ספק כי ניתן להבחין בשינוי מגמה אשר מגיע לידי ביטוי בתחרות בשוק הבנקים. לפני שאתם חותמים על חוזה למשכנתא, ממליץ עידו עוז לעבור בין כל הבנקים לטובת קבלת הצעות מחיר ומסלולים גמישים, כל זאת מתוך מטרה לשפר את התנאים שלכם ובכך להניב יכולת להשיג משכנתא בתנאים אטרקטיביים.

לסיכום

לקיחה של משכנתא ראשונה היא החלטה משמעותית בעבור כל משק בית. יחד עם זאת, תכנון מדויק המתבצע בליווי מקצועי לצד השוואת מחירים אצל הבנקים היא בעלת השפעה חיובית, הן על גובה החזר והן על היכולת להשלים את העסקה, בהתאם לצרכים שלכם.