מה כדאי לדעת על ניתוח קטרקט?

דמיינו עולם שבו הכול נראה מעורפל ומטושטש, והראייה שלכם יורדת ככל שהזמן עובר. זוהי המציאות עבור מיליוני אנשים שנפגעו מקטרקט, מחלת עיניים נפוצה שמערפלת את ראייתם ככל שהם מזדקנים. אבל אל חשש, כי יש פתרון מדהים שיכול להחזיר את הבהירות שנהניתם ממנה פעם – ניתוח קטרקט. במאמר זה נחשוף את ההיבטים העיקריים של ניתוח קטרקט, החל מהבנה מהו קטרקט ועד הסרת המסתורין מההליך הניתוחי. אם אתם או אדם אהוב מתמודדים עם הידרדרות הראייה עקב קטרקט, המשיכו לקרוא על העולם הטרנספורמטיבי של ניתוח קטרקט.

מהו קטרקט?

לפני שמתעמקים בניתוח קטרקט, חשוב להבין מהו בכלל קטרקט. קטרקט מתרחש כאשר העדשה השקופה בתוך העין הופכת לעכורה, מה שמוביל לטשטוש בראייה, ובמקרים מסוימים, לאובדן ראייה מוחלט. עכירות זו היא לעיתים קרובות תוצאה של הזדקנות, אך קטרקט יכול להתפתח גם בשל גורמים אחרים, כגון פציעה, גנטיקה או מצבים רפואיים מסוימים כמו סוכרת. למידע נוסף על קטרקט היכנסו לאתר של שערי צדק וקראו כל מה שצריך לדעת.

מתי יש צורך בניתוח קטרקט?

ניתוח קטרקט מומלץ בדרך כלל כאשר הקטרקט מתחיל להפריע לחיי היום-יום שלכם, מה שמקשה על ביצוע משימות שגרתיות כגון קריאה, נהיגה או זיהוי הפנים של יקיריכם. אם הקטרקט מעכבת את היכולת שלכם לחיות באופן עצמאי ומשפיעה על איכות החיים הכללית שלכם, ניתוח עשוי להיות דרך הפעולה הטובה ביותר.

הכנה לניתוח קטרקט

לפני קביעת ניתוח קטרקט, רופא העיניים שלכם יערוך בדיקה יסודית כדי להעריך את חומרת הקטרקט שלכם ולקבוע אם ניתוח הוא הפתרון המתאים. הרופא ידון איתכם בסוג העדשה התוך עינית (IOL) שתושתל במהלך ההליך, מכיוון שבחירה זו יכולה להשפיע על הראייה שלכם לאחר הניתוח. ישנן אפשרויות IOL שונות, כל אחת נועדה לענות על צורכי ראייה שונים, כגון ראייה למרחקים, ראייה מקרוב או תיקון אסטיגמציה.

מהלך ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט הוא בדרך כלל הליך אשפוז המבוצע בהרדמה מקומית. להלן סקירה כללית של התהליך:

 • הרדמה: לפני תחילת הניתוח, המנתח נותן טיפות עיניים מאלחשות כדי להבטיח שאתם מרגישים בנוח לאורך כל ההליך. אתם יכולים גם לבקש תרופת הרגעה קלה כדי לעזור לכם להירגע.
 • חתך: המנתח מבצע חתך קטן על פני העין כדי לגשת לקטרקט.
 • Phacoemulsification: במהלך שלב זה, המנתח משתמש במכשיר אולטרסאונד מיוחד כדי לפרק את העדשה העכורה לחתיכות קטנות. שברים אלה נשאבים אל מחוץ לעין.
 • מיקום העדשה התוך עינית: לאחר הסרת הקטרקט, המנתח מכניס את העדשה התוך עינית שנבחרה (IOL) לאותו חלל שבו הייתה בעבר העדשה הטבעית. IOL נועדה לשפר את הראייה שלכם ולהפחית את התלות שלכם במשקפיים או בעדשות מגע.
 • תפירה: ברוב המקרים אין צורך בתפרים לסגירת החתך. תהליך הריפוי הטבעי של העין אוטם את הפצע.
 • התאוששות: לאחר הניתוח תהיו במעקב באזור ההחלמה לתקופה קצרה כדי לוודא שאין סיבוכים מיידיים. רוב החולים יכולים לחזור הביתה באותו יום.

 

 

החלמה וטיפול לאחר ניתוח

לאחר ניתוח קטרקט, חשוב להקפיד על ההוראות שלאחר הניתוח הניתנות על ידי המנתח שלכם. הנה כמה נקודות מפתח שכדאי לזכור:

 • הגנה על העיניים: ייתכן שתקבלו משקפי מגן או תחבושת לעין בזמן השינה כדי למנוע שפשוף או לחץ בשוגג.
 • נהיגה: חשוב לדעת שאי אפשר לנהוג ביום הניתוח, לכן קבעו עם מישהו קרוב שיסיע אתכם הביתה אחרי הניתוח.
 • טיפות עיניים: המנתח שלכם ירשום סדרה של טיפות עיניים כדי למנוע זיהום ולהפחית דלקת. חיוני להשתמש בהם לפי ההוראות.
 • מנוחה: מומלץ לנוח במשך מספר ימים לאחר הניתוח, ולהימנע מפעילות מאומצת.
 • פגישות מעקב: הגיעו לפגישות המעקב המתוכננות עם רופא העיניים שלכם כדי לעקוב אחר התקדמותכם ולוודא שהעין שלכם מחלימה כראוי.

תוצאות וציפיות

ניתוח קטרקט נחשב לאחד ההליכים הכירורגיים המוצלחים והטרנספורמטיביים ביותר ברפואה. מטופלים רבים חווים שיפור בראייה כמעט מיד לאחר הניתוח, עם שיפור נוסף במהלך השבועות הבאים. הראייה שלכם עשויה להמשיך ולהתייצב במשך מספר חודשים.

רוב האנשים יכולים לחזור לפעילות הרגילה שלהם, כולל נהיגה וקריאה, ללא הפרעה, בתוך מספר ימים. עם זאת, חשוב לציין כי בעוד ניתוח קטרקט יכול לשפר באופן משמעותי את הראייה, הוא לא יכול לבטל לחלוטין את הצורך משקפיים או בעדשות מגע, במיוחד עבור משימות הדורשות ראייה מקרוב.

סיכונים וסיבוכים

כמו כל הליך כירורגי, ניתוח קטרקט טומן בחובו סיכונים מסוימים. סיכונים אלה יכולים לכלול זיהום, דימום, נפיחות או בעיות עם העדשה המושתלת. סיבוכים הם נדירים יחסית, והמנתח שלכם ינקוט אמצעי זהירות כדי למזער סיכונים אלה. אם אתם חווים תסמינים חריגים לאחר הניתוח, כגון כאב חמור או אובדן ראייה פתאומי, חשוב לפנות מיד לרופא העיניים שלכם.

 

לסיכום

ניתוח קטרקט הוא הליך מבוסס ויעיל שיכול להחזיר את הראייה שלכם ולשפר את איכות החיים הכללית שלכם. אם אתם חווים תסמינים של קטרקט או אובחנתם איתם, התייעצו עם רופא עיניים מנוסה כדי לדון באפשרויות שלכם ולקבוע אם ניתוח קטרקט מתאים לכם. עם הערכה נכונה לפני הניתוח וטיפול לאחר הניתוח, ניתוח קטרקט יכול לעזור לכם לראות את העולם בצורה ברורה יותר וליהנות מעתיד בהיר וברור יותר.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.