קורס לבניית אתרים: מה מלמדים שם?

בניית אתרים הוא מקצוע בולט מאוד כיום. זאת, מאחר שאתרים מהווים פלטפורמה שיווקית מרכזית, מזה שנים. במבט לעתיד, לא נראה שזה הולך להשתנות כל כך מהר ולכן לא פלא, שרבים מתעניינים בקורס מסוג זה. אלה הדברים העיקריים, שלומדים בקורס בניית אתרים:

התמונה הגדולה

התלמידים בקורס כזה, יקבלו כמובן היכרות ראשונית עם התחום ועם תתי הנושאים העיקריים שנכללים בו. הם יילמדו על היבטי תשתית – למשל על אחסון מתאים לאתר, היבטי תכנון, הקמה ותחזוקה של האתר. כמו כן, יילמדו מגוון נושאים משלימים, כפי שנדגים בהמשך.

אבני הבניין

מעבר להרצאת הרקע הראשונית, התלמידים בקורס מסוג זה יילמדו לימודים טכניים ומעשיים רבים. זה יתחיל מאבני הבניין השונות של מיומנות בניית האתר. לדוגמא: תקנים לפיתוח אתרים, טכנולוגיות רלבנטיות כוורדפרס, HTML, CSS וג'ווה סקריפט וכן שילוב אלמנטים מיוחדים דוגמת טפסים וסרטונים.

היבטי ממשק משתמש

אחד מתחומי היסוד החשובים ביותר בפיתוח אתרים, הוא נושא ממשק המשתמש. נושא זה, מתקשר לחוויית לקוח, רמת השימושיות של האתר, שמירת גולשים בתוך האתר, השגת המטרות העסקיות של האתר ונגישות לבעלי מוגבלויות (וחקיקה רלבנטית לכך).

תכנון

שלב מרכזי וחשוב ביותר בהקמת אתרים, הוא התכנון. מדובר על הבנת דרישות הלקוח, תכנון אתר בהתאם להן באופן מפורט והפקת אפיון אתר. שלב ראשוני זה קריטי, מאחר שכל ההמשך מבוסס עליו. ככל שיהיו בו טעויות ואי הבנות מול הלקוח, כך יהיה בזבוז זמן ומשאבים, הן למקים האתר והן ללקוח.

תחומי משנה מיוחדים

בקורסים אלה, גם מרחיבים לגבי תחומי משנה טכניים שונים וחשובים. לדוגמא: תיעוד הפיתוח, פיתוח למובייל ואתרים רספונסיביים. עוד כיוון כזה, הוא נושא האבטחה ודוגמא נוספת היא אחסון מידע ועבודה איתו.

קורס לבניית אתרים

עולם התוכן וה-SEO

מאחר שאתרים משמשים בעיקר לשיווק, קורס בניית אתרים חייב להתייחס גם לכך. לכן הוא ילמד על נושאים כמו קידום אתרים במנועי חיפוש וברשתות חברתיות, שיווק באמצעות תוכן, מה מיוחד בעמודי נחיתה וכן סוגי תוכן מיוחדים דוגמת בלוגים.

ביצועים

עוד חשוב שייכלל בחומר הלימודים, נושא האופטימיזציה לאתר לשם שיפור ביצועיו. נושא זה משליך גם על קידום במנועי חיפוש וגם על חוויית הלקוח.

טיפול שוטף

במסגרת לימוד האופן שבו מטפלים באתרים שונים לאורך זמן, תהיה התייחסות לנקודות דוגמת ניטור ומדידת מצב האתר, ביצוע שינויים, זיהוי תקלות וטיפול בהן. כמו כן, עשויה להיות התייחסות, לטיפול בסוגי אתרים מיוחדים דוגמת אתרי מסחר מקוון.

כישורי ניהול משלימים

העיסוק בבניית אתרים מתבצע גם כשכירים אבל פעמים רבות כעצמאיים. לכן, קורסים להכשרת מפתחי אתרים עשויים ללמד גם היבטי ניהול ושיווק, עבור בונה אתרים עצמאי. מדובר על כישורים כמו ניהול זמן וניהול פרויקטים, שיווק והשגת לקוחות, הצעות מחיר והסכמים ועוד.

לסיכום

קורס בניית אתרים הוא קורס טכני בעיקרו, עם השלכות עסקיות שיווקיות. כתוצאה מכך, חומר הלימוד למעשה די מגוון.