מה ההבדלים בין ביטוח בריאות פרטי לביטוח בריאות ציבורי? אבנר הייזלר עושה סדר

כיום ביטוח בריאות אינו מהווה סמל סטטוס או סוג של מותרות, אלא כיום ביטוח בריאות הוא אחד מהביטוחים היותר בסיסיים שניתן למצוא. המדינה הבינה ששמירה על המצב הבריאות הלאומי מהווה אינטרס כלכלי, ואנשים פרטיים הבינו שאין לדעת איזו צרה בריאותית תיפול עליהם, כך שגם אם מדובר בהוצאה, אנשים מבינים שבסופו של יום מדובר בחיסכון. עם זאת, למרות שכמעט לכל אחד יש ביטוח בריאות כזה או אחר, מבוטחים רבים עדיין לא מבינים לעומק מהם ההבדלים בין ביטוח בריאות פרטי לציבורי. אם מתחברים לדברים ומבקשים להבין פעם אחת ולתמיד האם הביטוח שיש לכם אכן הביטוח שנכון עבורכם, אתם מוזמנים לעבור על המידע הבא – אבנר הייזלר מומחה בתחום ניגש לעשות סדר.

ביטוח בריאות ממלכתי לצד ביטוח פרטי

אם נתחיל מנקודת ההתחלה, נציין שחוק ביטוח בריאות ממלכתי מזכה בשורה ארוכה של שירותים רפואיים, כאשר אין זה משנה באיזו קופה נמצאים – סל הבריאות אחיד עבור כולם. פה נכנסות לתמונה קופות החולים שהחליטו להעניק ביטוח יותר מקיף, כל קופה וסל ההטבות שלה. צעד זה נמצא כרצוי, אינספור תושבי המדינה בחרו לנצל זאת. עד פה הדברים די פשוטים, ועתה העלילה מתחילה לתפוס תפנית מעט מבלבלת. חברות ביטוח פרטיות בחנו את הנתונים והחליטו להעניק ביטוחים יותר משודרגים שבין היתר גם יותר יקרים.

אודות ביטוח משלים מטעם קופות החולים

לא מעט ניתן ללמוד מניסיונו של הייזלר, ואכן כפי שמבהיר אבנר הייזלר בראיון בדה מרקר, הבנה מעמיקה של סך חלקי הפאזל תמיד מסייעת. אם כן שנעצור לעשות סדר? אינספור שירותים ניתנים בחינם לחברי קופות החולים, כולל בדיקות, שירותי אשפוז, תרופות, טיפולים וכדומה. במקביל, הביטוח המשלים מטעם קופות החולים מציע שורה של שירותים וטיפולים שלא ניתן למצוא בסל הבסיסי, כולל אפשרות לבחור רופא מנתח, לעבור בדיקות יקרות, לקבל טיפולי שיניים מסובסדים, להשיג תרופות שלא נמצאות בסל הבריאות, לקבל החזרים בגין התייעצות עם מומחה וכדומה. מה אם כן מציעות חברות הביטוח הפרטיות שמצדיק את התשלום החודשי? רובד משמעותי נוסף!

בדיקה מעמיקה

כל מי שיצא לו לקרוא את הראיון של אבנר הייזלר בדה מרקר, מבין שהוא תמיד בעד לקרוא את האותיות הקטנות, וכך גם פה. הייזלר מחדד שאין לתת לכותרת "ביטוח בריאות פרטי" לסנוור, אלא יש להבין בדיוק מה הביטוח מציע. לצורך הדיון, יש פוליסות שמציעות כיסויים שהם סה"כ זהים לכיסויים המורחבים מטעם קופות החולים, אם כי במקרה זה ניתן לבחור את הרופא המנתח מתוך רשימה יותר גדולה ואילו הזמינות הרבה יותר טובה. במקביל, יש פוליסות ביטוח פרטיות שמציעות שורה של כיסויים נוספים. כיסויים אלו יכולים להתייחס לכיסוי תרופות שאינן נמצאות בסל, לטיפולים מיוחדים בחו"ל וכדומה.

3 הבדלים חשובים

עתה לאחר ששלושת הרבדים ברורים, הייזלר מבקש לחדד 3 נדבכים חשובים: קופות החולים מחויבות לקבל כל מבוטח. מנגד, ביטוח בריאות פרטי דורש הצהרת בריאות לצד חיתום רפואי. משמע אם מישהו במצב בריאותי ירוד, או שבקשתו תידחה, או שהוא יידרש לשלם מחיר גבוה. הבדל נוסף הוא שלעומת הביטוח דרך קופת החולים, ביטוח בריאות פרטי כן ניתן להתאים לשורה של צרכים אישיים. מהו ההבדל נוסף? ביטוח פרטי מחויב לכל אורך תקופת הפוליסה לאותם תנאים ראשונים שנחתמו (להבדיל ממה שקורה בביטוח שנעשה דרך קופות החולים).

שנסכם?!

ביטוח בריאות פרטי מעניק כיסוי יותר מקיף והוא קבוע – אינו ניתן לשינוי. מכאן שאם מתלבטים, יש להשוות בין הפוליסה הקיימת מטעם קופת החולים לבין הסעיפים של הפוליסה הפרטית. בנוסף, לעיתים שווה להשאיר את שתי הפוליסות, כך שבעת הצורך נהנים מהחזרים כפולים. לסיכום נציין שבתחומים חשובים מעין אלו ייעוץ מקצוע בהחלט נדרש.