דפי עבודה לחופש: כך תכינו לילדים חוברת מעשירה וחינוכית

למרות שכמעט לכל אורך השנה הילדים נמצאים במסגרות, יש לא מעט ימי חופש, החל מחגים ועד לסופי שבוע. אחת הדרכים להעסיק את הילדים במהלך הימים הללו היא באמצעות פעילויות שונות, אך לצד משחקי הקופסה ועבודות היצירה, רצוי לשלב גם פעילויות חינוכיות כמו דפי עבודה לחופש.

אם בעבר, דפי העבודה היו מלאים ועמוסים בתרגילי חשבון, הרי שכיום ניתן להכין דפי עבודה באופן עצמאי, בהתאם לתחומי העניין של הילדים ולרמתם. כיצד תעשו זאת? הנה כמה טיפים.

חשבו על התוכן

לפני שתתחילו לאסוף דפים, להדפיס תרגילים ולהדפיס דפי צביעה, חשבו מה יהיו התכנים בדפי העבודה של הילדים, ועל מה בדיוק תרצו לעבוד איתם. יש מי שיעדיפו לתרגל כתיבה, מי שירצו לאפשר לילדים חשיבה יצירתית ויש מי שמעדיפים דווקא חוברות צביעה. רק לאחר שתבינו מהו התוכן הנכון ביותר בעבורכם, תוכלו לפצוח בתהליך.

תכנים מהנים ומעשירים

יש כמה וכמה תכנים ופעילויות שכדאי לכלול בדפי העבודה:

תפזורת

מאוד קל ופשוט להכין תפזורת, שהרי ניתן לבחור נושא מסוים (ובעיקר נושאים שתרצו שהילדים יכירו), להטמיע מילים רלוונטיות בתוך התפזורת, ולבקש מהילדים לחפש את כל המילים המתאימות לאותו הנושא. זה מאפשר להם לחשוב לעומק, להבין מה כלול בתוך הנושא שנבחר, ללמוד על הנושא ולהכיר מושגים, וכמובן לאתר את המילים בתוך הטבלה.

חידות הגיון

אם אתם טובים בכתיבת חידות הגיון, תוכלו לכתוב חידות שיתאימו לרמה של הילד וכמובן בנושאים שמעניינים אותו. אם כתיבת חידות היא לא החלק החזק שלכם, טוב לדעת שיש חידות ושאלות טריוויה ברחבי הרשת, כך שתוכלו להשתמש בהם (כמובן כל עוד החוברת מיועדת לשימוש עצמי).

סיפורים קצרים עם שאלות מנחות

מי שרוצה לחדד את יכולות הקריאה וההבנה של ילדיו, יוכל לקחת סיפורים קצרים מוכרים או לכתוב סיפורים מהדמיון, ולחבר עבורם שאלות מנחות שיגרמו לילדים להבין את הנקרא. עוד דבר שמומלץ לעשות הוא לבקש מהילדים לחבר סוף אחר לסיפור, או למצוא נרטיב חדש, ולו בשל העובדה שזה יחדד את יכולות החשיבה שלהם ויאפשר להם להיעזר בדמיון.

דפי צביעה

בין החידות, התפזורות והסיפורים, כדאי לשלב גם איורים לצביעה, כך הילדים יוכלו ליהנות מזמן איכות, ולצבוע את שלל הציורים שאספתם עבורם.

את דפי העבודה תוכלו להכין במחשב ולהדפיס לכדי חוברת מסודרת. כך לילדים תהא חוברת עבודה אישית שאין לאף אחד. חופשה נעימה!