5 דברים שאסור לשלוח בדואר

זה כבר יותר ממאה שנים שאנשים שולחים בדואר אוויר או בדואר ימי: מכתבים, חבילות, ותיבות, על מנת להעביר חפצים, ציוד ומסמכים מעבר לים. בישראל החלו שירותי הדואר כבר בשנת 1948 ומאז ניתן לשלוח חבילות ומכתבים לחו"ל בצורה מהירה. כיום קל יותר להזמין חפצים, להעביר מסמכים, לשלוח חבילות ואפילו לשנע מכולות למדינה אחרת. אבל מה אסור לשלוח בדואר לחו"ל? יש מספר פריטים שעל פי החוק אין להעבירם, כמו גם שלפי ההיגיון יהיה מסוכן להעביר אותם לחו"ל. אז איזה 5 פריטים חשוב לשלח בדרך אחרת? הנה מספר דוגמאות:

כסף מזומן ושיקים, זהב ויהלומים

כסף מזומן, שיקים, מטבעות, אג"חים, תכשיטים יקרים (כמו תכשיטי זהב יקרי ערך) יהלומים וכיו"ב – יש לשלוח רק במכתבים רשומים או דרך חברות שליחויות אמינות ומקצועיות. מידע על משלוחים לחו"ל תוכלו למצוא באתר My delivery . חברה שעוסקת בשליחויות לחו"ל ועובדת בין היתר, בתיאום עם דואר ישראל.

סמים ותרופות

גם העברה ושליחת סמים אסורה, משום ששימוש בסמים אינו חוקי במרבית המדינות כמו גם שחל איסור להעביר חומרים מסוכנים ממדינה למדינה. מלבד הסיכון הממשי של שליחת סמים ותרופות מסוימות בדואר – העברה כזאת אינה חוקית ונחשבת הברחה. לכן יש להימנע מכך לחלוטין. בין הסמים האסורים תמצאו אופיום, מורפיום, קוקאין, חשיש וסמים אחרים. לגבי תרופות מרשם מומלץ להתייעץ עם פקיד הדואר כדי להבין מה ניתן לשלוח לחו"ל בדואר רגיל ומה יש לשלח בדרך אחרת.

בעלי חיים

בעלי חיים יונקים (כמו חיות מחמד) מעבירים רק בטיסה ורק לאחר קבלת כלל האישורים להעברתם. בין היתר אסור לשלוח בדואר יצורים חיים כמו: דבורים, תולעים, טפילים, חרקים ומזיקים. בשנות ה80, העביר אדם שידת מגירות מארגנטינה מבלי להעבירה במכס. התוצאה: בתוך השידה הסתתרו עשרות טרמיטים שהפכו לזן פולש בישראל. בשל מקרים כאלה הדבר אינו חוקי.

חומרי נפץ

כל בר דעת יודע שהעברת חומרי נפץ/ חומרים מסוכנים או מתלקחים/ העברת נשק וכולי, אינה חוקית! בעיקר כשמדובר על משלוח בדואר רגיל. העברת חבילות או חפצים כאלה חייבים באישורים מיוחדים וביצוע בדיקות ביטחוניות. לכן יש להימנע משליחת חומרי נפץ וחומרים מסוכנים לחו"ל או לכל מקום אחר.

מוצרי הקלטה

שירות הדואר בישראל לא יעביר חפצים כמו תקליטים, כרטיסי מחשב, סרטי הקלטה, סרטים מגנטיים וכדומה. מוצרים כאלה עלולים להיות חשופים לגניבה והם נחשבים 'משלוחי התכתבות אישיים' שאין להעביר לחו"ל בדואר רגיל. בין היתר אין להעביר סלילים מגנטים ומוצרים שיש בהם סכנת התלקחות. פריטים כאלה אינם מועברים לחוץ לארץ על ידי דואר ישראל אלא ע"י דואר רשום.

כדי להכיר את הדרך לשלוח חבילות לחו"ל – מומלץ לבחון אלטרנטיבות כמו שימוש בשירותי שליחויות יעילים. בכך תוכלו לקדם את המשלוח ולשלוח כל חבילה בבטיחות אל יעדה.