חוות שרתים: כל מה שרציתם לדעת!

מאחורי הקלעים של חלק ניכר מהמחשוב בעולם, עומדות "חוות שרתים". מה זה אומר בפועל?

השרת במרכז

אפשר לומר שהרכיב הבסיסי של המחשוב העסקי, הוא השרת. זה הוא "סוס העבודה" המרכזי, שמבצע את רוב עבודת המחשוב. בגלל היקף העבודה שנדרש, מדובר פעמים רבות על כמה וכמה שרתים שעובדים ביחד או על "חוות שרתים". ישנן לא מעט חוות שרתים הממוקמות ברחבי הארץ ובעולם, באופן שמאפשר לקבל מהן שירות במיקום גיאוגרפי, אשר קרוב אליכם (או למשתמשי המחשוב אם אלה לא אתם) ככל הניתן. כך, מקבלים ביצועים מיטביים. ישנם מערכי אחסון מתוחכמים, ציוד תקשורת מגוון ועוד, אבל השרת תמיד נמצא במרכז ומנהל את העניינים.

חוות שרתים כעסק

אם נדבר על חוות שרתים כעל אוסף שרתים בכול גודל שהוא, הרי שעסקים רבים מחזיקים חוות שרתים כאלה בתוך העסק. זאת, לשם מתן מענה לצרכים הפנימיים שלהם. אם לעומת זאת מדברים על חוות שרתים גדולות במיוחד, אלה לרוב חוות שרתים שנועדו להשכרה, אשר שייכות לעסק שזה תחום התמחותו. ניתן אפילו להשקיע בכך, כהשקעת נדל"ן. ככול שהצורך במחשוב בעולם עולה, גוברת הפופולאריות של שירותים מסוג זה. זאת, במיוחד על רקע התרחבות השימוש בשירותי ענן, שהם בפועל שירותי מחשוב אשר נצרכים מרחוק. עסקים משתמשים פחות ופחות במחשוב פנימי ולכן, מתעניינים יותר באפשרויות לשכור שירותים שונים ואף חומרה. הם יכולים לשכור בחוות שרתים כזו שרת בודד או מצד שני לרכז בה ממש את רוב פעילות המחשוב שלהם, כולל הקמת דאטה סנטר.

היתרונות

לשימוש בשירות השכרת שרתים בחוות שרתים מרוחקת, יש יתרונות רבים מאוד עבור עסקים. ראשית, הם מורידים לעצמם מהכתפיים, את הנטל הכבד למדי של רכש וניהול שוטף של חומרה ותוכנה עבורם. הספק ממנו שוכרים שירותים אלה עושה זאת במקומם, כולל שדרוג המערכות מאחורי הקלעים, עדכונן השוטף, טיפול בתקלות וכן הלאה. הלקוח העסקי צורך רק את התוצר הסופי, שירותי השרת, בדומה למי ששוכר שרות הסעות ולא צריך לעסוק בהיבטים הטכניים של תחזוקת רכבים אלה. עוד חשוב לקחת בחשבון, שכל זאת מתבטא גם בגמישות גדולה – קל לשכור שרתים כאלה ולהתחיל לעבוד איתם במהירות. מאחר ששרתים מהווים צוואר בקבוק של פעילויות עסקיות רבות כיום, שיבוש פעולתם עשוי לשבש משמעותית את הפעילות העסקית. במקרה של שכירת שרתים בחוות שרתים, שיבושים כאלה הם באחריות הספק, אשר אמור להיות ערוך אליהם היטב. בפועל, הלקוח לא אמור להרגיש שיבושים כאלה בכלל. מבחינתו, מתקבלות שרידות והמשכיות עסקית ברמות הגבוהות ביותר.

למי זה מתאים

שכירת חוות שרתים מתאימה למעשה לעסקים במגוון רחב מאוד של תסריטים. היא תתאים למשל לעסק, שגם זקוק לעוצמת מחשוב גדולה יחסית וגם רוצה להקל על עצמו כספית. היא מתאימה גם לעסקים, שרוצים לשנות כיוון – לצמצם השקעת משאבים במה שיותר שוטף וטכני ומשני, בכדי להפנות יותר משאבים לאסטרטגי, פורץ הדרך, מגדיל ההכנסות וכדומה. אם עסק למשל צומח במהירות, למשל מקים ומנהל חנות מקוונת, אז במקום להשקיע משאבי כסף, זמן וכוח אדם בהרחבת המחשוב שנדרשת, אפשר להתקדם מהר יותר עם שכירת שרתים ולהפנות משאבים יותר לתמיכה בצמיחה העסקית עצמה. עסק עם ציוד מחשוב ישן שעומד בפני שדרוג או החלפה, עשוי גם כן לשקול החלפה של שרתים פנימיים, בשכירת שרתים חיצוניים. ניתן לבצע שינויים כאלה בצורה הדרגתית ומחושבת ואם מתכננים היטב, הדבר יספק ייעול מתמשך וחסכון ניכר.

לסיכום

חוות שרתים הוא דבר חשוב לעסקים כיום. מומלץ להכיר היטב את האפשרויות שהן מציעות ולנצל אותן לטובתכם.