טקס פרסי ספיר: המשמעות לסופרים – ומה קרה ב-2021?

אם לעולם הקולנוע יש את טקס האוסקר או טקס אופיר הישראלי, לקהילת חובבי הספרים יש את טקס פרסי ספיר שנחשב לגולת הכותרת בעבור כל סופר. למעשה, הטקס נערך מאז שנת 2000 ונקרא על שמו של פנחס ספיר. הטקס מהווה נקודת שיא בעבור סופרים ישראלים שזוכים לכבוד שמגיע להם, ועל כן הגיע הזמן שגם אתם כקוראים או כסופרים לעתיד תכירו את הטקס שהפך לשם דבר ובעל חשיבות עצומה ליוקרה המקצועית של סופרים וסופרות הפועלים במדינת ישראל.

טקס פרסי ספיר – כל מה שצריך לדעת

היוזמה לקיום הטקס הגיעה ממי שהיה יו"ר מפעל הפיס אברהם כ"ץ-עזר, כאשר ההשראה לטקס נלקחה מטקס מסורתי שנערך מזה עשרות שנים בבריטניה ונקרא מאן בוקר. מידע מפורט על המעמד המכובד מאפשר גם לכם כציבור הקוראים או כסופרים לעתיד להעמיק את הידע ולהיחשף להשלכות המשמעותיות של הטקס על קהילת הספרות בישראל, לא מעט בזכות הפרס הכספי הגבוה בשווי של 150,000 ₪. מדובר בפרס הכספי הגבוה ביותר שאותו מקבלים סופרים וסופרות, כאשר מדי שנה מתפרסמת רשימה ארוכה של ספרים המועמדים לזכייה. מתוך הרשימה הזו נבחרים כתשעה שנבחרים ע"י ועדה מקצועית. רק אחד מבין תשע הסופרים יקבל את הפרס הכספי בשווי של 20,000 ₪, אולם מעבר לרשימה הזו חשוב להכיר גם את הרשימה הקצרה שמקנה גם היא פרס כספי בשווי של 40,000 ₪. הפרס הגדול בשווי של 150,000 מוענק מדי שנה לזוכה בפרס ספיר בספרות ובנוסף הזוכה הגדול מקבל גם אפשרות לתרגם את הספרים שלו לשפות זרות ע"פ בחירתו, כחלק מיצירה ספרותית שאותה ניתן וצריך להפיץ לעולם.

טקס יוקרתי ורב חשיבות בעולם הספרות

אין ספק כי טקס פרסי ספיר הוא טקס משמעותי ובעל חשיבות עצומה, וזאת בשל רשימת המועמדים המפוארת אשר מרכיבים אותה מיטב הסופרים והסופרות שפועלים במדינת ישראל. בשנה הקודמת קרי שנת 2021 התמודדו על ספר הביכורים סופרים מובילים כמו אסף גורדון, רומית סמסון וכן אסף קלוגר, ואילו ברשימה הארוכה ניתן היה למצוא שמות כמו ניצן ויצמן, בוריס זיידמן, מתן חכמוני ועוד רבים וטובים שנחשבים בעיני רבים כדור העתיד של עולם הספרות. כפרס שזוכה להתעניינות תקשורתית לא מועטה, ניתן להבחין במגמה שבמסגרתה יותר ויותר סופרים מגישים מועמדות ומבינים כי מעבר לזכייה הכספית, למעמד של זכייה יש חשיבות גם מבחינת קהל הקוראים וכן יצירת מוניטין בתחום. בשל כך, הפך עם השנים הטקס לחלק בלתי נפרד מעולם הספרות המודרני במדינת ישראל ולאבן דרך בעבור כל סופר או סופרת שרוצים לקבל הכרה על העבודה הקשה.

טקס פרסי ספיר: המשמעות לסופרים - ומה קרה ב-2021?

סופרים חדשים לצד ותיקים

הייחודיות של הטקס נובעת מתוך היותו בעל ערך לשמיעת קולם של סופרים חדשים, אולם חשוב לזכור כי חלק מהמועמדים הם שמות מוכרים מאוד בציבוריות הישראלית כמו למשל הסופר דויד גרוסמן על ספרו מישהו לרוץ איתו, רון לשם על ספרו אם יש גן עדן וכן יורם קניוק על ספרו תש"ח. ברשימת המועמדים השנה ניתן למצוא שמות מוכרים לצד שמות חדשים שנכנסו עמוק לקנון הספרותי של מדינת ישראל, ועל כן אין ספק כי מדובר בטקס בעל חשיבות גם מבחינה כספית אך לא פחות מכך גם מבחינת היכולת להוקיר את העשייה שהובילה לכינוי המוכר "עם הספר".

לסיכום

טקס פרסי ספיר הוא הטקס הגדול והחשוב ביותר בעולם הספרות כאן בישראל. המועמדים והזוכים מקבלים במה ראויה לעשייה שהובילה לכתיבה של ספרים שהשפיעו על רבים בחברה הישראלית, ועל כן אין ספק כי מדובר בטקס בעל חשיבות גם מבחינת היכולת להוקיר את הסופרים אבל גם מבחינת הערך הכספי הגבוה אותו הם מקבלים בעקבות זכייה מרגשת.