הכירו את איש המקצוע: אחריות קבלן השיפוצים במהלך שיפוץ הבית

במהלך שיפוץ הבית איש המקצוע אליו אתם נדרשים לפנות הוא קבלן שיפוצים מנוסה, אשר ידע לספק בעבורכם מענה מקיף עד לקבלת המפתח. מהו תפקידו וכיצד תוכלו לבחור איש מקצוע אמין? להלן הפרטים.

קבלן שיפוצים: איש מקצוע חיוני לכל פרויקט שיפוץ

קבלן שיפוצים הוא איש מקצוע שנחשב לאיש המפתח בכל הקשור להשלמת תהליך השיפוץ, וזאת בשל האחריות הרבה במסגרת מילוי תפקידו. למעשה, ללא קבלן שיפוצים מנוסה אתם עלולים למצוא את עצמכם בפרויקט מתמשך שגוזל מכם לא מעט זמן, מאמץ וכסף. חשוב לציין כי לכל קבלן שיפוצים יש את ההתמחות הספציפית לו, אולם באופן כללי הוא אחראי על תיווך בין גורמי המקצוע השונים שעוסקים בתהליך הפרויקט לצורך תיאום ובקרה שנועד להשלים את השיפוץ באופן יסודי, מקצועי ונטול תקלות.

כידוע, תחום השיפוצים כאן בישראל פרוץ ועל כן תפקידו של קבלן השיפוצים הוא קודם כל לספק לכם שקט נפשי וידיעה ברורה כי כלל האלמנטים בפרויקט מתבצעים על הצד הטוב ביותר: עמידה בלוחות הזמנים, שמירה על מסגרת הקציב, הקפדה על שימוש בחומרי גלם איכותיים וכן בחירה באנשי מקצוע בעלי המלצות וניסיון כמו גם בקרה על איכות העבודה נוסף על ביצוע בדיקות בדק בית לפני מסירת המפתח. האחריות שלו לא מוסרת בסיום תהליך השיפוץ אלא נמשכת לתקופה שמוגדרת כ"תקופת בדק", לרוב לתקופה של כשנה. במידה ומתגלה ליקוי בדירה, קבלן השיפוצים אחראי לתיקון באופן מהיר, ללא גבייה נוספת של תשלום. מדובר בסעיף אותו צריך להכניס לתוך החוזה, מתוך מטרה להבטיח כי בעת הצורך תוכלו לקבל את המענה המלא גם בתום תקופת השיפוץ. אחריות קבלן שיפוצים בעבודת השיפוץ היא נרחבת, ועל כן יש להכיר אותה ואת תהליך הבחירה שצריך להתבצע בצורה נכונה, כפי שנסביר כעת.

הכירו את איש המקצוע אחריות קבלן השיפוצים במהלך שיפוץ הבית

אחריות על כלל העובדים

אחריותו של קבלן השיפוצים הוא קודם כל לפקח על עבודתם של העובדים תחתיו, ולוודא שכל העבודה נעשית באופן מקצועי ולשביעות הרצון של הלקוח. הוא אחראי לכך שהם יעמדו בלוח הזמנים, יעבדו עם החומרים הטובים ביותר, ויבצעו את עבודתם כפי שסוכם עם הלקוח מראש.

ליקויים בסיום העבודה

על קבלן השיפוצים לטפל בכל ליקוי שעשוי להתגלות עם סיום העבודות במקום. לא מדובר רק בטווח המיידי עם סיום השיפוץ, אלא גם בטווח של כשנה מסיום השיפוצים. כל נזק שיתגלה בעקבות עבודת השיפוץ – אחריותו של קבלן השיפוצים לתקן ולוודא כי הנזק לא יחזור על עצמו. לאחרונה אפילו אושר חוק אחריות לשיפוצים, שמעניק אחריות על עבודות שיפוץ מעל 20 אלף שקלים, ובמסגרת האחריות על הקבלן לתקן ליקויים שנתגלו לאחר עבודתו ללא תשלום נוסף.

כיצד לבחור קבלן שיפוצים?

ראשית כל, כמו בכל בחירה של אנשי מקצוע רצוי לקבל המלצות דרך חברים, בני משפחה וכן מרחבי הרשת לגבי קבלנים שהשלימו בצורה הטובה ביותר את תהליך השיפוץ, מתוך הבנה כי לשביעות הרצון של אחרים ישנה השפעה עצומה על שביעות רצונכם. אין חכם כבעל ניסיון, ועל כן בדקו כי אתם עובדים עם קבלן בעל המלצות כמו גם קבלן שיכול להפנות אתכם ללקוחות ממליצים מטעמו. חלק מהותי בתהליך הבחירה הוא בדיקת הרישיון. על מנת לעבוד כקבלן שיפוצים במדינת ישראל, נדרש לעבור קורס מקיף ולהירשם בקבלן בפנקס הקבלנים. זה הזמן לציין כי ניתן להירשם לפנקס רק לאחר כחמש שנות עבודה במקצוע – כתנאי סף. ניתן לבחון את פנקס הקבלנים דרך האינטרנט כמו גם לבקש מהקבלן עצמו את האישור, בהתאם לפגישה אותה אתם מתאמים מראש, ובמסגרתה תוכלו לבחון גם את תיק העבודות של הקבלן. במסגרת הפגישה בדקו היטב כי הקבלן פנוי מבחינת התאריכים, כאשר נדרש לפעול בשקיפות מלאה מולו – הגדירו מראש את מטרות הפרויקט, היקף התקציב וכן לוחות הזמנים. תיאום הינו הכרחי בתהליך של שיפוץ, ולכן נדרש לוודא כי כל הסעיפים החשובים רשומים וחתומים, כך שתוכלו לצאת לדרך בידיעה ברורה כי אתם מקבלים מענה מדויק לצרכי הפרויקט – בין אם מדובר בפרויקט שיפוץ קטן ובוודאי כאשר מדובר בפרויקט שיפוץ שיפוצים נרחב.

לסיכום, מדובר בבעל מקצוע אשר מאפשר לכם לבצע את תהליך שיפוץ הבית ללא טרדות מיותרות, תוך שימת דגש על שמירת מסגרת התקציב כמו גם שימוש בחומרי גלם איכותיים, מתוך מטרה להימנע מהוצאה כספית נוספת ועוגמת נפש בעקבות שיפוץ שלא התבצע בצורה מקצועית ויסודית. הקדישו את הזמן לטובת מחקר בעבור קבלנים בעלי המלצות כמו גם ניסיון בתחום – כך שתוכלו להשקיע את כספכם בחוכמה, ולבצע את תהליך השיפוץ על הצד הטוב ביותר.