דברים שכדאי לדעת על רשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא נושא מורכב וכאוב. לא תמיד קל לזהות זאת וגם אם מזהים, לא תמיד ניתן או כדאי להגיש תביעה בנידון. אלה כמה דברים מרכזיים, שכדאי לדעת על כך:

תחומים רפואיים בולטים

בין תחומי הרפואה שבהם נפוצים במיוחד מקרי רשלנות רפואית (או לפחות תביעות בנושא זה), בולטים רפואת שיניים, כירורגיה, רפואת ילדים, גניקולוגיה ומיילדות. להרחבה, ניתן למצוא מדריכים מקיפים על רשלנות רפואית בתחומים אלה.

תחומי מקרים בולטים

במסגרת הליכים רפואיים בתחומי הרפואה השונים, עשויים לראות מקרי רשלנות בכמה נקודות אופייניות. ראשית, זה עשוי להתרחש כבר בשלב האבחון. חשוב להזכיר למען ההגינות, שאבחון הוא נושא מורכב למדי. אם מדובר בהמשך לאבחון במתן תרופות, גם כאן יש פוטנציאל לא קטן לרשלנות רפואית. זו יכולה להיות טעות בתרופה הנבחרת, במינון או בשילוב תרופות שונות. מעבר לטיפול התרופתי, מקרי רשלנות רפואית עשויים להתרחש גם בטיפולים מרוב הסוגים האחרים.

טעות או רשלנות?

חשוב להזכיר ולהבהיר, שטעות ורשלנות הם שני דברים שונים. לטעות זה אנושי וזו לא עילה לתביעה. לטעות עקב רשלנות, זה כבר חוסר מקצועיות והדבר עשוי להיות עילה לתביעה על רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית

עו"ד מתאים

את השאלה אם אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית, צריך לברר עם עורך דין שמתמחה בכך. עורך הדין גם יוכל להעריך, האם ועד כמה ישנו סיכוי להצליח בתביעה לגבי המקרה הספציפי שבו מדובר.

התהליך המשפטי

במידה ומעריכים שאכן מדובר ברשלנות רפואית ומחליטים לתבוע, אלה כמה שלבים חיוניים: ראשית, יהיה צורך לאסוף את כל החומרים הרלבנטיים ואגב, מוסדות רפואיים חייבים לפי חוק להעביר לכם עותק, מחומרים רלבנטיים. יש להחליט מי הגורם שאותו תובעים. זה לא תמיד רופא ולעתים הנתבע הוא מוסד רפואי. על פי סכום התביעה, רואים איזה בית משפט אמור לטפל בכך – עד 2.5 מיליון ש"ח בית משפט השלום או מעבר לכך בית המשפט המחוזי. כעת, דרושה חוות דעת של רופא, שמתמחה בתחום בו קרה מקרה הרשלנות. חשוב ורצוי שהוא יהיה בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת כאלה ובמתן עדות בבית משפט. פונים לבית המשפט ואז תחל ההתדיינות המשפטית, שעשויה להיות ממושכת למדי.

הסכם פשרה

תביעה בנושא מורכב כזה, מול גופים גדולים ומנוסים כבתי חולים, עשויה להיות יקרה וממושכת מאוד. לכן, כדאי לפחות לשקול את הרעיון של הסכם פשרה בין הצדדים. חשוב לציין, שהסכם הפשרה לא חייב להיות לגבי כל הנקודות שהתביעה מעלה. ניתן להסכים על פשרה לגבי נקודות מסוימות, לצד החלטה שבית המשפט יכריע לגבי השאר.

לסיכום

מקרי רשלנות רפואית, כרוכים לרוב בלא מעט עוגמת נפש ונזקים. בנוסף, הליך התביעה הוא דבר ממושך ויקר. לאור כל זאת, כדאי לפעול בנושא זה באופן מאוד מחושב ובעזרת עורך דין איכותי.