השקעות אלטרנטיביות: כך תשקיעו בחוכמה ותצמצמו סיכונים

שוק ההון הוא מערכת עצומה ומורכבת, וקשה לדעת היכן להתחיל. השקעות מסורתיות, כגון מניות ואג"ח, הן אופציה טובה בשביל משקיעים רבים, אך הן עשויות שלא להציע את אותה רמה של גיוון ופוטנציאל צמיחה כמו ההשקעות האלטרנטיביות! ההשקעות האלה יכולות להציע תשואות גבוהות יותר מההשקעות המסורתיות, אך הן גם נושאות סיכון רב יותר. רוצים להשקיע בחוכמה בהשקעות אלטרנטיביות? במאמר זה תגלו מהן השקעות אלטרנטיביות ותכירו את היתרונות שלהן ואת הסוגים השונים שקיימים. מוכנים להכיר תחום חדש בעולם ההשקעות? בואו נתחיל!

מהן השקעות אלטרנטיביות?

השקעות אלטרנטיביות מתייחסות למגוון רחב של אפשרויות השקעה שהן לא מניות, אגרות חוב או מזומנים מסורתיים. השקעות אלה הן בדרך כלל לא נכללות בניירות הערך הנסחרות בבורסה, והן מספקות הזדמנות להתנסות בשוקי השקעות ייחודיים. הן יכולות להיות נדל"ן, קרנות השקעות פרטיות, קרנות גידור, סחורות, הון סיכון ועוד. אחד המאפיינים הבולטים של השקעות אלטרנטיביות הוא שהן בדרך כלל פחות נזילות מנכסים אחרים ויכולות להיות בעלות אופק השקעה ארוך יותר.

מהן היתרונות של ההשקעות האלטרנטיביות?

 • פיזור: אחד היתרונות העיקריים של השקעות אלטרנטיביות הוא היכולת שלהן לגוון את תיק ההשקעות שלכם. להשקעות אלה יש מתאם נמוך עם נכסים מסורתיים שמקטין את הסיכון הכולל בתיק. גיוון זה יכול לסייע בהפחתת הפסדים במהלך ירידות בשווקים.
 • פוטנציאל לתשואות גבוהות יותר: להשקעות אלטרנטיביות יש פוטנציאל לספק תשואות גבוהות יותר מאשר השקעות מסורתיות בשל חשיפתן לפלחי שוק פחות מוכרים. עם זאת, חשוב לציין שתשואות גבוהות יותר מגיעות לעיתים קרובות עם סיכון גבוה יותר.
 • גישה להזדמנויות ייחודיות: השקעות אלטרנטיביות מספקות גישה לשווקים שאינם זמינים באמצעי השקעה מסורתיים. לדוגמה, השקעה בנדל"ן, פריטי אספנות נדירים או סטארטאפים יכולה להציע פוטנציאל צמיחה ייחודי.

 

 

טיפים להשקעה נבונה בנכסים אלטרנטיביים

 • למדו את עצמכם: לפני שאתם מתחילים להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות, קחו את הזמן להבין את הסוגים, הסיכונים והתגמולים הפוטנציאליים השונים. כל סוג נכס פועל באופן שונה, ולכן מידע לגביו הוא קריטי.
 • הערכת הסובלנות לסיכון: השקעות אלטרנטיביות נושאות לרוב סיכונים גבוהים יותר מנכסים מסורתיים. העריכו את הסובלנות שלכם לסיכון שכרוך בהן ואת יעדי ההשקעה שלכם לפני הקצאת חלק משמעותי מתיק ההשקעות שלכם להשקעות האלטרנטיביות.
 • גיוון השקעות: בדיוק כפי שאתם מגוונים בהשקעות מסורתיות, כך חשוב שתגוונו בהשקעות האלטרנטיביות. פזרו את ההשקעות שלכם בין השקעות שונות כדי להפחית את ההשפעה של השקעות גרועות.
 • בדיקת נאותות: בדקו ביסודיות כל הזדמנות השקעה לפני השקעת ההון שלכם. הבדיקה היסודית כוללת הבנת מבנה ההשקעה, העמלות, הביצועים ההיסטוריים והמומחיות של מנהלי הקרנות.
 • שקלו הכוונה מקצועית: בשל המורכבות של השקעות אלטרנטיביות, פנייה לייעוץ מיועצים פיננסיים או מומחים בתחום יכולה להיות מועילה מאוד.
 • הבינו את חוסר הנזילות: השקעות אלטרנטיביות רבות נזילות פחותה ממניות ואגרות חוב. היו מוכנים לתקופות ארוכות יותר של החזקת הנכסים שלכם ולהזדמנויות מוגבלות להוציא את הכסף שלכם לפני הפירעון.
 • הערכת העלויות: השקעות אלטרנטיביות מגיעות לרוב עם עמלות גבוהות יותר בהשוואה להשקעות מסורתיות. העריכו בזהירות את מבנה העמלות כדי לוודא שהוא תואם את התשואות הפוטנציאליות.

בחינת הסוגים השונים של ההשקעות האלטרנטיביות

 • נדל"ן: השקעה בנדל"ן, כגון נכסים למגורים או למסחר, מציעה פוטנציאל להכנסות משכירות ולעליית ערך הנכס. קרנות השקעה בנדל"ן הן אפיק השקעה שאינו נסחר בבורסה, והוא מאפשר למשקיעים גישה עקיפה לשוקי הנדל"ן.
 • קרן השקעות פרטיות: קרן השקעות פרטיות היא השקעה בחברות פרטיות שאינן נסחרות בבורסה. היא יכולה לספק חשיפה לחברות עם פוטנציאל צמיחה גבוה, אבל מגיעה עם סיכון גבוה יותר ואופק השקעה ארוך יותר.
 • קרנות גידור: קרנות גידור אוגרות כספים ממשקיעים מרובים להשקעה בנכסים שונים. הן שואפות לייצר תשואות ללא קשר לתנאי השוק, כך שהן אופציה חלופית לגיוון ההשקעות שלכם.
 • סחורות: השקעה בסחורות, כמו זהב, נפט ומוצרים חקלאיים, יכולה לשמש כגידור מפני אינפלציה ותנודתיות בשווקים. קרנות סל יכולות לספק גישה לשוקי הסחורות.
 • הון סיכון: הון סיכון כרוך בהשקעה בסטארטאפים בשלבים מוקדמים עם פוטנציאל צמיחה משמעותי. קטגוריית השקעה זו יכולה להניב תשואות משמעותיות אך גם נושאת סיכון גבוה יותר בשל חוסר הוודאות של חברות סטארטאפ.

לסיכום

השקעות אלטרנטיביות יכולות להיות דרך מצוינת לגוון את תיק ההשקעות שלכם, ואולי אף להשיג תשואות גבוהות יותר מאשר השקעות מסורתיות. עם זאת, חשוב לברר את הפרטים ולהבין את הסיכונים שכרוכים בהשקעות האלטרנטיביות. ההשקעות האלה כוללות קרן השקעות פרטיות, קרנות גידור, נדל"ן, סחורות, ואפילו  פריטי אספנות.
כשמשקיעים בהשקעות אלטרנטיביות, חשוב להביא בחשבון את יעדי ההשקעה, סובלנות הסיכון והזמן הנדרש.