עו"ד חוזר הניגון: כך תהפכו לעורכי דין בישראל

לימודי משפטים, הם בין תחומי הלימוד הבולטים בישראל. הסיבות לכך ברורות. ניתן להגיע במקצוע זה לשכר גבוה, לעבוד כשכיר או כעצמאי ולעסוק במגוון תחומי התמחות. יש למקצוע זה ביקוש רב ויציב לאורך השנים, כך שהוא הימור טוב לטווח הארוך. בנוסף, תואר במשפטים, במיוחד תואר שני, משפר סיכוי להשתלב במשרות ניהוליות שונות. לכל מי ששוקל ללמוד עריכת דין, כדאי לשים לב לנקודות הבאות:

תואר ראשון

לימודי משפטים מתחילים מלימודי תואר ראשון במשפטים (.LL.B). מדובר בלימודים ארוכים ולאחר מכן בחינות לשכת עורכי הדין, תחרות עם שוק שמוצף בבוגרי לימודי משפטים וכן סטאז'. כידוע, כל תואר מהווה גם בסיס ללימודי המשך. ואכן, עם משפטים ניתן להמשיך לתואר שני ויותר מזה, במשפטים וגם בתחומים נוספים. עם זאת, תואר ראשון במשפטים הוא הבסיס לכך שתוכלו להיות רשאים לעבוד כעורכי דין.

מכללות מול אוניברסיטאות

לימודים באוניברסיטה עושים רושם רב יותר. הם עשויים גם להיות זולים יותר, מאחר שאלה מוסדות שזוכים לסיוע כספי מהמדינה. מצד שני, למכללות לרוב קל יותר להתקבל (פחות דגש, זמן ועלויות על מכינות, פסיכומטרי וכדומה),

הכיתות יותר קטנות והלימוד יותר אישי. עשויים להיות כמובן שיקולים נוספים לטובת מוסד כזה או אחר, הן מבחינה אקדמית (כמו התמחויות מיוחדות שמוצעות) והן מבחינה מנהלתית (כמיקום גיאוגרפי ועלויות מגורים).

לימודי משפטים

לימודי ערב

עוד אפשרות ללימודי עריכת דין, היא לעשות זאת בלימודי ערב. בכך, קל יותר לשלב עבודה ולימודים.

מסלולים משולבים

עוד אופציה שחוב לשקול מראש והיטב, היא לימודי עריכת דין במסלול משולב. במסלול מסוג זה, מקבלים שני תחומי התמחות בו זמנית – עריכת דין ותחום נוסף. בכך, מדובר בסוג לימודים שהוא הימור יותר בטוח לעתיד, מאחר שהוא מקל על לימודי המשך בכיוונים רבים יותר.

לימודים בחו"ל

אם לוקחים בחשבון גם אפשרות של לימודי משפטים בחו"ל, מרחיבים בבת אחת את האפשרויות בנושא זה. לא מדובר רק בחוויה מיוחדת של השהייה בארץ זרה. ללימודי משפטים בחו"ל, יש גם השלכות מעשיות לגבי המקצוע עצמו. זאת, מאחר שניתן ללמוד ולהתעמק כך בחוק במדינות זרות, שבהמשך ניתן יהיה לעשות בכך שימוש בארץ. עורכי דין עם התמחויות מיוחדות כאלה, יוצרים לעצמם נישה שעשויה להשתלם. כמובן, בחו"ל יש גם מוסדות לימוד בינלאומיים יוקרתיים וידועים, שבוגריהם נהנים מהמוניטין שלהם. תועלת נוספת, היא כמובן השבחת השליטה בשפה שבה לומדים. מצד שני, ישנם אתגרים גדולים בכך, בהם העלויות, פערי שפה ומנטאליות והניתוק מהארץ. משמעותי ביותר, הוא שלימודים בחו"ל לא מספקים היכרות עם החוק הישראלי ולכן, תואר ראשון במשפטים עדיף לעשות בארץ.

לסיכום

לימודי עריכת דין מציגים אפשרויות רבות למדי ואין ספק שזה הוא מקצוע רב יתרונות. מצד שני, מדובר במסלול הכשרה ממושך ומאתגר ולכן, חשוב לשקול היטב, האם זה באמת מה שרוצים.