בין הסגר להקלות: הקשר בין קורונה לאלימות במשפחה

משבר הקורונה העולמי שהחל בסוף שנת 2019 הביא איתו שינויים רבים לעולם. מעבר לדברים הברורים כמו היחס להיגיינה והמשבר הכלכלי שהוא הביא איתו, השתנו לא מעט דברים בתחומי חיים אחרים. אחד הדברים שגרמו לכך בלי ספק, היא העובדה כי השלטונות בכל העולם דרשו מכלל האזרחים להישאר הרבה מאד זמן בתוך הבית. חוסר האפשרות לצאת ולהתאוורר לצד זה ששגרת האזרחים פשוט נשברה באחת, הביאו לכמה תופעות לא נעימות בכלל וביניהן חרדה ודיכאון שפיתחו אנשים, בדידות גדולה שנוצרה במיוחד בקרב בני הגיל השלישי ובעיות משקל שפקדו אנשים מכל שכבות האוכלוסייה. ולצד כל אלה, ישנה עוד תופעה קשה אחת שבהחלט הרימה את הראש והתעצמה בתקופה הזאת והיא האלימות בתוך המשפחה. למרבה הצער, הסגר הכפוי לצד השינוי הדרסטי בתנאים של אזרחים רבים, הביא להתעצמות של העניין הזה ולעלייה חדה באחוזים של מקרי האלימות בתוך המשפחה. בואו ננסה להבין בדיוק למה זה קרה.

יותר זמן בבית יותר אלימות

חשוב מאד להבין שכמו תאונות דרכים המתרחשות באחוזים מסוימים מדי שנה או כמו מחלות קשות שאנשים נפטרים מהן, תופעת האלימות במשפחה היא עובדה חברתית והיא מתרחשת בכל מקום בעולם באחוזים מסוימים. מה שיש לעשות הוא לנסות לצמצם אותה כמה שיותר על ידי אכיפה קשה נגד בני משפחה הפועלים באלימות וגם על ידי הסברה וסיוע. מה שבעצם קרה בקורונה, זה שאנשים בילו זמן רב עם התא המשפחתי, ובעבור גברים אלימים (לפעמים גם נשים, בעיקר כלפי הילדים), מדובר בקרקע פורייה להתנהגות הזאת. בזמני השגרה, גם משפחות עם אלימות פנימית מתנהלות לפעמים לפרקי זמן ארוכים בלי אירועי אלימות מתוך כוח האינרציה והמטלות הרבות שיש לכל בני הבית. הקורונה פשוט שיבשה את כל השגרה. בנוסף, הזמנים הארוכים יחד בבית הביאו כאלו שמעולם לא נהגו באלימות כלפי בני המשפחה שלהם, לעשות את זה בפעם הראשונה.

קורונה אלימות במשפחה

המשבר הכלכלי מוביל לתסכול שמוביל לאלימות

עוד דבר שקרה בזמן המשבר הקורונה ושיבש לכולם את החיים, הוא המצב הכלכלי העגום שאנשים נכנסו אליו. אצל גברים רבים, היה זה בהחלט מקור גדול לתסכול שדחף אותם לפעול באלימות כלפי בני משפחתם, לפעמים כלפי האישה וגם כלפי הילדים. במקרים מסוימים הבור הכלכלי דחף אנשים לשימוש באלכוהול או סמים שהולידו בהמשך את ההתנהגות האלימה.

חוסר הוודאות מוציא את הצדדים השליליים של אנשים

באופן כללי, משבר הקורונה גרם לכל אחד ואחת להרגיש שאין באמת קרקע יציבה לעמוד לה. בשביל בני אדם שמטבעם שואפים לתכנן את העתיד קדימה כמה שרק ניתן, מדובר במצב שהוא לא פחות מבלתי נסבל. אין הצדקה לכל סוג של אלימות ובפרט אלימות בתוך המשפחה ויש למגר אותה בכל מחיר כשחשוב מאד להבין את הרקע בו היא מתעצמת.