דברים שכדאי לבדוק בקניית דירה ישנה

לא מעט אנשים מחליטים לרכוש דירה יד שנייה, ואף דירה ישנה, פשוט כי דירה ישנה עשויה להפתיע עם מגוון יתרונות, קרי תקרות יותר גבוהות (אידאלי עבור ימי הקיץ החמים), חדרים הרבה יותר גדולים (כחלק מסטנדרט הבנייה של פעם) וכמובן מחירים יותר נמוכים (כי בכול זאת מדובר בדירה ישנה שסביר להניח שתאלצו להשקיע בה כמה אלפים עבור תיקונים כאלו או אחרים). מכאן שאם גם אתם מתמקדים בחיפוש אחר דירה ישנה, יש לנו כמה המלצות עבורכם, כך שתבצעו רכישה נבונה.

הזדמנות לעשות רווח ממודל פינוי בינוי

לא מעט דירות ישנות מיועדות לעבור הליך "פינוי בינוי", הליך שבו מפנים את התושבים ליעד חלופי והורסים את הבניין הקיים, כך שבמקומו מקימים בניין שעומד בסטנדרטים הרבה יותר גבוהים, קרי דירה שמכילה ממ"ד, מעלית בבניין, מקום חנייה וכדומה, עובדה שמאפשרת להשיג דירה חדשה ששווה הרבה יותר, כאשר כל שצריך לעשות זה רק להיות מוכנים לעבור ליעד חלופי (לכמה חודשים). מכאן שאם אופציה זו מעניינת אותכם מוטב לאסוף מידע על פינוי בינוי ולקבל החלטה מושכלת וכלכלית.

בחינה משפטית

אין לרכוש טרם בוחנים באופן מקצועי שאין חריגות בנייה, שהנכס אכן רשום על שמו של האדם שטוען להיות הבעלים, שאין עיקולים וכדומה. כמו כן, אין להתפתות לחתום על זיכרון דברים, רק בכדי "להבטיח" שקונים אחרים לא ישיגו אותכם. מכאן שבכול הנוגע למעמד קבלת ההחלטה, סגירת הפרטים וחתימה על חוזה, חובה לערב עו"ד מומחה בתחום הנדל"ן.

קניית דירה ישנה

בחינת מצב הדירה

אין לטעות שביכולתכם לבחון לבדכם את מצב הדירה, כי אם אינכם מגיעים מהתחום, אתם לא תעלו על בעיה בצנרת המים, על בעיה בסגירה של החלונות, על בעיה ביציבות של היסודות וכדומה. אי לכך מוטב להשקיע בבדיקה שמעניקה חברת מקצועית – חברת "בדק בית". חושבים שחבל על ההוצאה? ובכן הפגמים שהחברה עשויה לעלות עליהם עשויים להוזיל את מחיר העסקה באופן משמעותי, כך שללא ספק מדובר בהוצאה מניבה.

בחינת הסביבה

אחד מהיתרונות של דירה ישנה טמון בעובדה שכבר יש שכנים ורוב הסיכויים שמדובר בשכונה פעילה. אי לכך לצד בחינה של הדירה עצמה, גם מוטב לבחון את הסביבה, ועל כן מוטב לבקר את הדירה ואת האזור המידי הן בבוקר, והן בצהריים ובערב, וזאת כי בכול פרק זמן ממהלך היום עשויים להגיע לאוזניכם רעשים אחרים – רעשים מגני המשחקים, מהכביש הראשי, מהשכנים וכדומה. כמו כן, יש לבחון במועצה מה מתוכנן עבור הסביבה, למשל פתיחה של גן ילדים ממש מתחת לחלון.

הוצאות משלימות

לבסוף נציין שכאשר רוכשים דירה ישנה יש לקחת בחשבון שעל מחיר הדירה הסופי תידרשו להוסיף סכומי כסף נוספים, בין היתר עבור מיסים, כמו גם שיפוצים, וזאת כי ברוב הפעמים אנשים מבקשים להיכנס לדירה ראויה, ואף מאוד ייתכן שתבקשו לערוך כמה שיפוצים, ולו כי תעדיפו חלוקה שונה של חדרים. מכאן שייתכן שתרצו להחליף ברזים, לשבור קירות במטבח, לשים קרמיקה חדשה במקלחת וכדומה.