5 טיפים לרכישת בית מזוזה

על פי המסורת היהודית, התקנת מזוזה היא מעשה שנחשב מצווה חשובה, בעיקר משום שקביעת מזוזה בפתח הבית ובדלתות החדרים נועדה להגנה על בני הבית ולהצהיר כי מדובר בבית יהודי. מזוזה על פי היהדות היא תשמיש קדושה שמותקן על משקוף הדלתות ומכיל בית מכיל בתוכו טומנים קלף עליו נכתבות פרשיות 'שמע ישראל' (בדרך כלל). מרבית היהודים, גם אם אינם הדוקים, נוהגים לקבוע מזוזה לשם המסורת ומשום שזהו מנהג נפוץ- גם עבור בתי מגורים וגם עבור עסקים. אם אתם מעוניינים לרכוש בית מזוזה, חשוב לשים לב לכמה כללים שיספקו התאמה נכונה:

עיצוב

מראה של בית המזוזה יכול להרשים את הנכנסים למבנה, כמו שהוא יכול להעיד על פשטות/ צניעות/ עושר/ אושר/ פורמליות/ קרבה, וכולי. חפשו אחר אתר ישראלי שמוכר מזוזות און ליין שיש בו קטלוג עם דגמים שונים ומגוונים מהם אפשר לבחור. נסו לבחור מוצר שיתכתב בצורה נכונה עם עיצוב הבית שלכם או בית העסק, ויהיה בפרופורציות הנכונות. כיום אפשר לבחור מזוזות מעוצבות בצבעוניות, או כאלה שמספקות מראה אלגנטי, מהודר, ייחודי ואומנותי.

גודל בית המזוזה

כשאתם בוחרים את הבית שבו ימצא הקלף עם הפרשייה האמורה, חשוב כי הבית יהיה בגודל המתאים לגודל הקלף. קלפים אלה גודלם נע בין 6 ס"מ (קטן מאד) ועד יותר מ15 ס"מ (גדול יחסית), לכן חשוב שהבית יתאים. הגודל הסטנדרטי לבית מזוזה הוא 10 ס"מ לפחות. ובכול זאת יש לוודא כי קיימת התאמה נכונה.

התאמה למשקוף

בזמן הבחירה מומלץ לבחור פריט שהמשקוף שלכם יכול להכיל. אם מדובר במשקוף עץ דק ופשוט – בחרו בית מזוזה קטן יחסית שלא יכביד על המשקוף. במקרה של דלתות מהודרות וכבדות – מעץ מלא או מתכת – תוכלו להעמיס יותר משקל ולבחור פריט מסיבי יותר.

חומר ייצור

בתי מזוזות מיוצרים ממגוון חומרים החל מעץ עד למתכות שונות/ גבס/ קרמיקה/ זכוכית וכדומה. בזמן שאתם בוחרים את החומר הנכון בדקו כי הוא עמיד בפני האקלים שבו שוכן המבנה. לדוגמא: בבחירת מזוזה ממתכת וודאו כי מדובר בחומר בשם 'מתכת פליז ברונזה' שעמיד בפני חלודה.

מחיר

כמו בכול קנייה שאנו מבצעים: גם כשרוכשים בית מזוזה כדאי לבצע השוואת מחירים קפדנית, בעיקר אם אתם רוכשים מוצר שנחשב יוקרתי או מהצד השני של המתרס -מחפשים לחסוך עלויות ולבחור בפריט פשוט יחסית. לדוגמא: בית מזוזה 12 בגודל ס"מ לחדר ילדים יעלה 45 שקלים בממוצע. מחיר נוח ושווה לכול כיס. בתי מזוזות מעוצבים בעבודת יד או כאלה שמכילים חומרים יקרים – יכולים להגיע לאלפי שקלים! הבחירה, תלויה בכם. אז זה הזמן לבחור בפריט הנכון ולשמור על המסורת החשובה כל כך בדת היהודית.